Pirinç Kolye Nasıl Yapılır?

Hayatımızın hemen hemen her bölümünde yer alan bir maddedir cam. Doğa dostu ve zararsız olması, geri dönüşümünün kolaylıkla sağlanması bakımından tercih sebebidir.

Geleneksel bir halde yapılan cam üfleme sanatı cama farklı şekil, motif ve desenler verilmesini sağlayarak eşsiz güzellikteki eserlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu sanat ile son zamanlarda orijinal vazolar, biblolar, aydınlatma lambaları, hediyelik eşyalar üretilmektedir.

Aslında cam üfleme sanatının tarihi çok eskilere dayanır. O zamanın teknolojisi ile birlikte çeşitli eşyalar hazırlanır ve bu yapılan süs eşyaları sarayın en nadide dekorları olarak göze çarpardı. Dikkat ve sabır isteyen bir sanat dalıdır.

Cam üflemek genel anlamda zordur. Zira cam üflemeden önce yapılacak olan bazı teknikler vardır. El kıvraklığının iyi olması gerekir.

Cam ile uğraşırken en ufak dikkatsizlik tüm emeklerinizin boşa gitmesine sebebiyet verebilir. Cam hiç bir zaman alevden uzaklaşmamalı. Ufak bir uzaklaşma dahi olsa, ani ısı kayıpları nedeniyle tüm emekleriniz boşa gidebilir. Her noktaya aynı değerde ısının gelmesi için sürekli hareket ettirilmesi şarttır.

Cam dokunulduğunda sert ve katı bir malzemedir. Gevreksi bir yapısı vardır, sert bir yüzeyle aniden karşılaştığında kırılmaya meyillidir. Buna rağmen kimya terminolojisinde sıvı olarak tanımlanmaktadır. Yani sıvıları taşımak için tasarlanmış vazoların çoğu aslında sıvının kendi formudur.

Cam sertleşmek için soğutulduğunda bu temel nitelikleri taşımaktadır, ancak ısıtıldığında nitelikleri tamamen değişir. Yumuşamaya başlar ve eğer yeterli derecede ısıtılırsa su gibi akıcı olur.

Pirinç Kolye Nasıl Yapılır?
Normal yemeklerde kullanılan pilavlık baldo pirinç tanesinin üzerine özel ince uçlu kalemlerle isim ya da kelime yazılır.

İsim yazıldıktan sonra cam kolye içerisine farklı renklerdeki renk tercihleri olan özel sıvıyla birlikte pirinç tanesi koyulur.

Normalde suyun içinde şişen ve bir hafta suda kaldığında bozulan pirinç tanesi özel sıvı sayesinde ömür boyu üzerindeki yazıyla birlikte aşınmadan kalabilir.

Cam kolyeler tamamen el emeğidir. Cam Üfleme sanatı kullanılarak yapılır. Kesinlikle fabrikasyon ya da çin malı değildir.

Kolye içerisine modelin iç hacmine bağlı olarak 2-3 pirinç tanesine isim yazıp eklenebilir.